Numan Kurtulmuş DEM Parti’de: ’12 Eylül Anayasası dahi uygulanmıyor’

ANKARA – TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş yeni anayasa görüşmelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşen Kurtulmuş, bugün Kurtulmuş bugün DEM Parti’yi ziyaret etti. 40 dakika süren görüşmeden sonra heyetteki isimler ortak açıklama yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş’un ilk durağı DEM Parti oldu. Saat 12.00’da başlayan görüşmeye DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli katıldı.

ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Gazetecilere Meclis Başkanı’nın görüşmeden sonra açıklama yapmayacağı bilgisi verilse de Kurtulmuş ve Eş Genel Başkanlar ortak açıklama yaptı.

‘TEMENNİMİZ MECLİSTE BÜYÜK ÇOĞUNLUKLA UZLAŞMAK’

Kurtulmuş, “Salı günü başlattığımız anayasa çalışmaları çerçevesinde ikinci gün temaslarını bugün parlamentoda grubu bulunan 3 partiyle birlikte sürdürüyoruz. İlk ziyareti DEM Parti ile gerçekleştirdik. Bu sürece ilişkin görüşlerimizi, çerçeveyi kendileri ile paylaştık. Bu sürecin açık, şeffaf, demokratik bir şekilde sürdürülmesi talebimizi kendilerine ilettik. Değerli Eş Genel Başkanlar, Grup Başkanvekilleri; arkadaşlarıyla müzakere ettikten sonra bu konudaki görüşlerini kamuoyu ile de paylaşacaklar. Bizim temennimiz TBMM’de çok büyük bir çoğunlukla siyasi partilerin uzlaşabileceği bir anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da Meclis’te kabul edilmesidir. Buna ilişkin daha detaylı açıklamayı 3 partiyi ziyaretten sonra en sonunda gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

’12 EYLÜL ANAYASASI BİLE UYGULANMIYOR, DEMOKRATİK ANAYASA YAPIM SÜRECİNE İHTİYAÇ VAR’

Kurtulmuş’um ardından değerlendirmelerde bulunan Hatimoğulları, “DEM Parti olarak anayasa yapım sürecine Türkiye’nin ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz. 12 Eylül Anayasası’nın dahi uygulanmadığı bir dönemden geçerken, 12 Eylül Anayasası’nın değişmesi ve demokratik bir Türkiye’nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılmasıyla ilgili görüşlerimiz kamuoyunca bilinmektedir” dedi.

‘YOL TEMİZLİĞİNE İHTİYAÇ VAR’

Anayasa yapım süreci öncesi yol temizliğine ihtiyaç olduğunu belirten Hatimoğulları, “Türkiye’de bir demokratik anayasa yapım sürecini inşa edebilmek için mevcut olan baskı sürecinin ortadan kalkması, antidemokratik uygulamaların ortadan kalkması, anayasasının hükümlerinin uygulanması, AİHM kararlarının uygulanması, bütün bunlar bizler açısından çok önemli” dedi.

1 MAYIS GÜNDEME GELDİ

1 Mayıs’ta yaşanan polis müdahalesine de dikkat çeken Hatimoğulları, bu müdahalenin anayasa yapım sürecinin zorluğunu gösterdiğini söyledi. Hatimoğulları, “Dün 1 Mayıs’ta yaşanan şiddet olaylarını burada olumsuz gördüğümüzü ve böylesi bir zeminde anayasa yapım sürecinin zorluklarının olabileceğinin altını çizdik bugün. Bizim de en büyük temennimiz ciddi bir yol temizliğinin yapılması bir demokratik zeminin oluşturulması en geniş yelpazedeki toplumsal bir mutabakatla Türkiye’deki bütün farklılıkları bütün farklı halkları ve inançları eşit yurttaşlık hakkı temelinde bütün halkların anayasal güvence altına alındığı bir zeminde bir anayasa yapım sürecinin yapılması elbette bizler açısından da önemlidir” diye konuştu.

‘ANAYASA GERÇEK SORUNLARIN ÜZERİNİ ÖRTMEMELİ’

Türkiye’nin yaşadığı derin kriz ve yoksulluğa çözüm bulunması gerektiğine de dikkat çeken Hatimoğulları, “Alarm veren bu sorununun üstünü örtmeyecek bir şekilde çözülmesini temenni ediyoruz. Bu soruna parlamento zemininde ve hep birlikte bütün siyasi partiler olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirme konusunda değerli halklarımıza bu ülkenin yoksullarına işçi ve emekçilerine karşı bir görev ve sorumluluğumuz var” dedi.

Kurtulmuş’un SAADET ziyareti başladı. Kurtulmuş, Grup Başkanı Selçuk Özdağ ve Grup Başkanvekilleri İsa Mesih Şahin ve Bülent Kaya ile bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x